Weekend – dwa dni, które mogą minąć jak niezauważone albo zapisać się w twojej pamięci na długo. Czasem wystarczy 48 godzin, by zrobić dokładnie to, za czym tęskniłeś w tygodniu. O ile oczywiście trafi się do miejsca, które jak Dolny Śląsk skupia w sobie setki atrakcji. Chcesz zwiedzić urokliwe miasto jak Wrocław czy Kłodzko, a przy okazji pójść w góry? Wolisz zregenerować się w spa, a potem zwiedzić zamki lub podziemia pełne historii? W województwie dolnośląskim zrobisz to wszystko w weekend.
Jeśli na zwiedzanie masz dwa dni i chcesz zatrzymać się w jednym z głównym miast Dolnego Śląska, podpowiemy ci, do jakich atrakcji będziesz miał najbliżej. Czasem będzie to pół godziny lub godzina drogi samochodem, a czasem koleją – chwila za cenę tego, co czeka na ciebie na miejscu.
Wrocław, czyli koleje w miniaturze, ptaki w wielkim formacie
Wybrałeś historyczną stolicę Dolnego Śląska, ale klasyczne atrakcje Wrocławia takie jak Stare Miasto czy Panorama Racławicka już dawno za tobą? Jeśli odpoczywasz w ruchu i zastanawiasz się, gdzie warto pójść we Wrocławiu, udaj się na Ostrów Tumski. Najstarsza część miasta powstała na dawnej wyspie, która w X w. pełniła rolę grodu pierwszych Piastów. Dziś to jedno z lepszych miejsc na romantyczny spacer we dwoje czy spotkanie z przyjaciółmi. Słynny most Tumski z gazowymi latarniami zapalanymi o zmroku przez latarnika to już atrakcja sama w sobie. Później będzie już tylko lepiej – klimatyczne uliczki i zachwycająca architektura pamiętająca najdawniejszą historię Wrocławia zrobią wrażenie o każdej porze dnia i nocy. I o każdej porze roku.
Ósme urodziny miałeś dawno temu, ale dziecko w tobie ciągle lubi trochę poszaleć? We Wrocławiu atrakcji jest co niemiara, a jedną z nich jest największa makieta kolejowa w Polsce. Ten, kto spodziewa się zobaczyć tylko tory, koleje, wagony i dworce, przeżyje pozytywne zdziwienie. Kolejkowo, bo o nim mowa, to 335 mkw powierzchni, która jest miniaturą życia na Dolnym Śląsku. Owszem, znajdziesz tu świat kolei w najlepszym wydaniu – z 510 m torowiska, 15 pociągami i 60 wagonami. Nie zabraknie też jednak miniatur budowli charakterystycznych dla Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego, takich jak muzeum Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce czy schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. Twórcy Kolejkowa pomyśleli nawet o tym, aby tego miejsca nie omijał rytm dobowy. Dzięki temu światła wystawy imitują prawdziwe zjawisko dnia i nocy, a makieta ożywa na naszych oczach.
Inne atrakcje blisko Wrocławia
Co warto zobaczyć w okolicy Wrocławia? Około godzinę drogi od miasta znajduje się największy kompleks stawów w Europie, a zarazem największy rezerwat ornitologiczny w Polsce – Stawy Milickie. Obszar 5 324,31 ha jest tak wyjątkowy, że objęto go międzynarodową Konwencją Ramsarską i wpisano na prestiżową listę ONZ Living Lakes (Żyjące Jeziora) obok Jeziora Bodeńskiego czy Jeziora Bajkał. Brzmi dumnie, ale… nie mówi Ci zbyt wiele? Pojedź i zobacz sam. Nawet, jeśli łowienie ryb to ostatnia z rzeczy, którą chciałbyś robić, a znajomość ptaków ogranicza się do umiejętności zidentyfikowania kilku najpopularniejszych – z gołębiem na czele. Stworzony przez człowieka w XII w., a od setek lat żyjący swoim życiem kompleks naprawdę robi wrażenie.
Lądek-Zdrój i spa na zamku, czyli relaks pełną parą
Najciekawsze miejsca Dolnego Śląska? Zamki – dla wielu z nas odpowiedź jest prosta. Fakt, dolnośląskie słynie z imponujących budowli fortecznych, które z jednej strony są świadectwem dawnych wieków, a z drugiej – dumnie wkroczyły w nową epokę i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszych turystów. Bo jak inaczej nazwać możliwość skorzystania ze spa, zabiegów pielęgnacyjnych, basenu i łaźni parowej… w oryginalnych wnętrzach zamku pamiętających XVII wiek? Jeśli więc zawitasz w okolice Lądka-Zdroju i w głowie masz głównie jeden plan – relaks, zatrzymaj się w Zamku na Skale w Trzebieszowicach (w tym wypadku szczególnie polecamy nasz pakiet SPA dla Dwojga).
Ci, którym będzie się chciało ruszyć palcem, mogą udać się na zwiedzanie zabytkowych wnętrz. W dzień, a nawet w nocy. O trudach dnia codziennego zapomnisz też w pięknym parku powstałym już przed 1720 r., spacerując nad rzeką Białą Lądecką. A pozostali… cóż… nie ma nic złego w romantycznym weekendzie na zamku spędzonym na jedzeniu, leżeniu, pływaniu i masażach, prawda?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdują się najbardziej wyjątkowe zamki Dolnego Śląska, odpowiedź jest prosta. Wszędzie. Niezależnie od tego, czy zatrzymasz się w Zamku na Skale, czy pojedziesz dalej – w okolice Wałbrzycha, Jeleniej Góry czy innych miast.
Kłodzko – miasto dla aktywnych
Dwa dni w Kłodzku? Przyjedź rano, a wyjedź po zmroku, bo i w samym mieście, i w okolicach będziesz miał co robić. Wybierz tylko kierunek zwiedzania.
Na wschodzie i na zachodzie od Kłodzka czekają na nas przygody w terenie. Wszyscy, dla których zabawa nie kończy się tam, gdzie robi się ciemno, mokro i zimno, powinni wybrać się ok. 17 minut samochodem na wschód, do Złotego Stoku. Tu, w słynnej w całym województwie dolnośląskim kopalni złota, w której wydobyto aż 16 ton kruszcu, czeka na nas podziemna trasa turystyczna – spływy w łódkach i jedyny w Polsce podziemny wodospad. 8 metrów wody spadającej pod ziemią – brzmi dobrze, prawda?
Kto w Złotym Stoku nie chce schodzić pod ziemię, nadal ma wiele alternatyw. W parku linowym Skalisko z tyrolkami o łącznej długości 2 km może na przykład wznieść się do poziomu drzew. Na powierzchni… nic się nie znajdzie? Średniowieczny Park Techniki, Labirynt Strachu… to dopiero początek listy.
Na zachodzie od Kłodzka czeka na nas kolejna obietnica doskonale spędzonego czasu – Góry Stołowe z labiryntem Błędnych Skał i wyjątkową formacją zwaną Szczelińcem. Nic dziwnego, że ten piękny krajobraz docenili twórcy „Opowieści z Narnii‟ i umieścili go w swoim filmie.
A co na północ, zaledwie 30 min od Kłodzka? Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie i jedyna taka na terenie Polski. Sześć fortów, mnóstwo bastionów i umocnień – jest na co patrzeć. Skoro dotrzesz już tutaj, 25 minut drogi dalej na wschód, w Ząbkowicach Śląskich, znajdziesz Krzywą Wieżę Frankensteina. Dwa metry dzielą ją od pełnego pionu, ale o tym, że miała taka być, świadczył napis zrobiony przez jej budowniczego, widoczny podobno jeszcze w XIX w. Skąd więc w jej nazwie wziął się Frankenstein? Przed wojną tak właśnie brzmiała nazwa miasteczka Ząbkowice Śląskie.
Wałbrzych – miejsce, w którym przemówi historia
Kolejna propozycja dla piechurów? Park Krajobrazowy Gór Sowich wraz z Górą Wielką Sową (zdobywasz szczyty Korony Gór Polski – to jeden z nich!) lub Ślężański Park Krajobrazowy z górą Ślężą (dawnym ośrodkiem kultu pogańskiego). Wycieczka w każde z tych miejsc to niecała godzina drogi samochodem poza miasto. Można więc w ciągu jednego dnia zwiedzić najciekawsze miejsca w Wałbrzychu, a potem pojechać w góry. Co warto dodać do tego zestawu drugiego dnia? Znów góry, ba, znów Góry Sowie, ale w innej odsłonie niż podziwianie krajobrazów.
Ten rejon województwa dolnośląskiego kryje prawdziwą perełkę dla miłośników historii. Taką, na którą patrzy się z podziwem, ale i z trwogą. To kilometry wielopoziomowych, podziemnych korytarzy i hal wydrążonych przez jeńców wojennych w ramach nazistowskiego projektu Riese (z niem. olbrzym). Jakie było ich przeznaczenie? Prawdopodobnie miały być tajną kwaterą Adolfa Hitlera i miejscem na eksperymenty z bronią atomową. Sieci tuneli mającej łączyć obszar pod zamkiem Książ i obiekty takie jak Soboń, Włodarz i Osówka nie ukończono, ale turyści i tak mogą dziś zwiedzać niektóre z nich.
W okolicy Wałbrzycha możesz też w pełni skorzystać z perspektyw, jakie dają nam dolnośląskie koleje. Pieszo-kolejowe wycieczki po okolicy pozwalają dotrzeć do wielu atrakcji turystycznych, często zlokalizowanych w pobliżu dworców. Warto czasem zostawić samochód w garażu i wybrać kolej – kierowca auta odpocznie tak samo jak pozostali uczestnicy wyprawy.
Dolnośląskie – region, w którym nie można się nudzić
Czy to wszystkie atrakcje Dolnego Śląska, które warto zobaczyć? Oczywiście, że nie. Wspomnijmy chociaż o Karpaczu i Karkonoskim Parku Narodowym ze Śnieżką i kościołem Wang, o Jeleniej Górze i najstarszym w Polsce drzewie, którego wiek określa się na ok. 1300 lat czy najwyższym w Polsce… wulkanie, który od 4 mln lat na szczęście nie jest aktywny. Wszystkie te atrakcje, i piękne zamki Dolnego Śląska, i pełne ciekawych miejsc miasta, i góry można zobaczyć w weekend – wystarczy tylko dobry plan i chęci, które pozwolą nam zamienić dwa zwykłe dni w przygodę.