Zwiedzanie zamku, możliwość skorzystania z odprężających zabiegów spa z pięknym widokiem na okolicę czy zorganizowania wyjątkowej uroczystości w starannie odrestaurowanych wnętrzach – wszystko to i wiele więcej oferuje Zamek na Skale w Trzebieszowicach w Kotlinie Kłodzkiej. Wybudowany w XVI wieku zamek przez lata popadał w ruinę, ale dzięki inicjatywie prywatnego inwestora – właściciela firmy Neya sp. z o.o. – Zbigniewa Nojszewskiego – odzyskał dawny blask.
ZWIEDZANIE ZAMKU
ZAMEK NA SKALE, TRZEBIESZOWICEKim są przewodnicy?
Przewodnikami są pracownicy hotelu – pasjonaci historii zamku oraz Ziemi Kłodzkiej.
W jakich godzinach odbywa się zwiedzanie zamku?
Aktualnie można zwiedzić Zamek bez przewodnika. Skontaktuj się z recepcją, by uzyskać więcej szczegółów.
Jak długo trwa zwiedzanie?
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 1 godziny.
Jakie miejsca obejmuje zwiedzanie?
Zwiedzanie obejmuje takie miejsca jak np. wieża obronna – najstarsza XIV w część Zamku, Sala Barokowa XVII w., Salon Secesyjny XIX w., Salon Lustrzany XIX w., Sala Neorokowa XIX w., Klatka Schodowa XIX w., Neobarok Wiedeński, Dziedziniec XIX w.,(indywidualnie goście mogą zwiedzić jaskinię ukrytą w skale pod Zamkiem, Zabytkowy Park ok. 70 różnych rzadkich gatunków drzew.
Czego dowiem się na zwiedzaniu zamku?
Ile kosztuje zwiedzanie zamku?
Cena biletów:
1. Nocne zwiedzanie:
-dla Gości hotelu – 40 PLN/os
-dorośli i dzieci – 40 PLN/os
2. Zwiedzanie bez przewodnika
-dorośli – 20 PLN/os
-dzieci – 10 PLN/os
Każda z powyższych opcji jest dostępna w wariancie z grą terenową (dodatkowe 5 zł). Przy wcześniejszej rezerwacji istnieje także możliwość zwiedzania Zamku w języku angielskim oraz niemieckim. Prosimy o kontakt z naszą recepcją tel. +48 74 865 2000. Zwiedzanie w innym języku, niż polski – 30 PLN (prosimy o wcześniejszą rezerwację).
HISTORIA ZAMKU NA SKALE
Położony na skalistym zakolu rzeki Białej Lądeckiej zamek w Trzebieszowicach był pierwotnie obronną siedzibą rycerską wybudowaną z kamienia i drewna. Kamienne pozostałości jego założeń z tego czasu znajdują się w obecnych piwnicach zamku. W XVI wieku na ruinach warowni wybudowany został zamek w renesansowym stylu, należący do jednej z linii rodu von Reichenbach. Pamiątkami po nich są pozostałe do dzisiaj herby widoczne na elewacji zamkowej.
W XVII wieku zamek znalazł się z kolei w rękach rodu Wallisów, którzy rozpoczęli prace nad zmianą stylu budynku na modny w tamtych latach barok. Pod koniec XVIII wieku cały majątek rodu Wallisów w Kotlinie Kłodzkiej został natomiast sprzedany Ludwikowi W.F. von Schlabrendorfowi.
Wyjątkowym momentem w historii zamku w Trzebieszowicach był rok 1813, kiedy obchodzono tu uroczyście urodziny pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III, w których uczestniczyła nie tylko jego rodzina, ale także car Aleksander I.
W okresie po II wojnie światowej zamek na szczęście nie uległ poważnym zniszczeniom, mimo ulokowania tutaj szpitala psychiatrycznego, PGR-u i ośrodka wczasowego. Jednak kolejne przeróbki spowodowały znaczne zaniedbania w ogólnym stanie budowli. Sytuacja zmieniła się w 2004 roku, kiedy budowla stała się własnością prywatną. Dzięki wielkiej pracy budynek przeszedł gruntowną renowację i aktualnie Zamek na Skale w Trzebieszowicach to wspaniały hotel w zamku, do którego co rok przyjeżdżające dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.
ZABYTKOWE ELEMENTY ZAMKU
Zwiedzanie Zamku na Skale, bo taką nazwę nadali mu obecni właściciele, pozwala na obejrzenie zachowanych i starannie odrestaurowanych elementów zabytkowych budowli. Do najpiękniejszych miejsc w zamku należy m.in. jednoprzestrzenna klatka schodowa wyłożona drewnianą boazerią. Ma ona neoklasycystyczną strukturę, z detalami neorenesansowymi i neobarokowymi. Można także dostrzec wśród nich elementy utrzymane w modnej na przełomie XIX i XX wieku secesji, kiedy dokonywana była modernizacja zamku.
Zachwyt zwiedzających budzą także pomieszczenia na drugiej kondygnacji: sala zdobiona rokokowymi sztukateriami oraz dwa saloniki utrzymane w secesyjnym stylu. Ich drzwi zostały ozdobione płaskorzeźbą z głową młodej kobiety, zaprojektowaną przez jednego z najsłynniejszych czeskich przedstawicieli secesji – Alfonsa Muchę.
PIĘKNE OTOCZENIE
Urodę zamku w Trzebieszowicach podkreśla także otaczający go park, powstały już przed 1720 rokiem i wykorzystujący jako jeden z elementów założenia rzekę Białą Lądecką. Zapierające dech w piersiach osie widokowe na rzekę, park, wieś i znajdujące się w pobliżu wzniesienia powodowały, że park w Trzebieszowicach był w XIX wieku uznawany za jeden z najpiękniejszych na ziemi kłodzkiej.
WSPÓŁCZESNOŚĆ ZAMKU NA SKALE
Po gruntownej przebudowie, zamek w Trzebieszowicach znowu zaprasza gości do swoich wnętrz, po których oprowadza właścicielka i kustoszka budowli – pani Danuta Nojszewska. Szczególną popularnością cieszą się organizowane regularnie, klimatyczne Nocne Zwiedzanie Zamku, będące nie tylko solidną lekcją historii, ale przede wszystkim doskonałą zabawą dla wszystkich ich uczestników. Ponadto, zamek oferuje kameralną restaurację z wykwintnymi potrawami, wyjątkową strefę SPA oraz klimatyczny bar połączony z dziedzińcem hotelowym, na którym wieczorami gra muzyka w tle i jest wyświetlany Videomapping – “Światło Historii”.